Yükleniyor
MEDITEL HEALTHCARE TARİHİ
MEDITEL Healthcare Tarihi

MEDİTEL Limited Şirketi, 21 Kasım 1984 Yılında kurulmuştur. Teknik Servis alt yapısına sahip olan firma, bilhassa Fransız CGR firmasının Radyoloji ve Radyoterapi cihazlarına teknik servis vererek faaliyetine başlamıştır. Istanbul Üniversitesi, Cerrahpaşa ve Istanbul Tıp Fakültesinde yoğunluk olmak üzere birçok hastanede Teknik servis hizmeti vermiştir.

1986 yılında, Kanada, Atomic Energy of Canada Limited (AECL) ile Tek Yetkili Satış anlaşması yapılmış ve Kobalt-60  Teleterapi cihazlarının Türkiye Tek Temsilcisi olarak satışına başlamıştır. 1987 yılında, Alman PTW-Freiburg Firması ile anlaşma imzalanmış ve Dozimetre ve ölçüm sistemleri pazarına hızlı bir giriş yapılmıştır. Halen tek yetkili temsilcilik çalışmamız aktif olarak devam etmekte ve Türkiye’de %50’nin üzerinde Pazar payına sahiptir.

MEDİTEL teknoloji ağırlıklı yürüttüğü operasyonlarını 1989 yılında Boston Scientific Corporation firmasının tek yetkili temsilcilik kanalıyla Türkiye’ye getirerek, “Girişimsel Radyoloji ve Kardiyoloji” pazarına girmiştir. Ülke çapında bu alanda ayrıca, Mansfield ve Medi-Tech ürünlerininin satışını sürdürmüştür. Bu faaliyetlerini ise yoğun bir şekilde 1999 yılına kadar sürdürmüş, bu tarihlerde alınan kararla tekrar Mühendislik, Teknoloji ve Tıbbi Cihaz ağırlıklı faaliyetlere olan odağını arttırmıştır.

1992 yılında MEDKOnun firmasının kurulması ile MEDITEL büyüme kararlığını konusundaki ilk önemli adımını atmıştır. MEDKO firmasının öncelikli işleri Kalite Kontrol ve Kalibrasyon Hizmetleri olsa da, esas kurulma amacı olan Sağlık Hizmeti sunuculuğuna 2000’li yılların başında geri dönmüştür. Günümüz itirbariyle Türkiye genelinde birçok il ve merkezde ağırlıklı olarak kanser teşhiş ve tedavisi ile ilgili olarak Tıbbi Görüntüleme ve Tıbbi Tedavi Hizmetlerini “Hizmet Alım” yöntemiyle sürdürmektedir.

1994 yılında Japon, Shimadzu Corporation ile yapılan anlaşma sonucu Bilgisayarlı Tomografi, MRI (Manyetik Rezonans), Röntgen, Ultrasonografi ve Renkli Dopler cihazlarını satışına başlanmıştır. 90’lı yıllarda ise görüntüleme alanındaki pazar payı ciddi oranlara ulaşmıştır. Shimadzu’nun pazardaki etkinliği de ayrıca sarf malzemesi ağırlıklı olan İnvaziv Radyoloji ve Kardiyoloji pazarından çıkılmasında etkili olmuştur. Shimadzu ile olan ithalat, ihracat, satış ve satış sonrası faaliyetlerimiz günümüzde aktif olarak devam etmektedir. Aynı yıllar içerisinde MEDITEL ayrıca oldukça yüksek pazar payına sahip olduğu Vingmed (sonradan GE Healthcare) marka Ekokardiyografi ve Lorad (sonradan Hologic) marka Mamografi firmalarıyla büyük çıkışlar yakalamış olup firmalarının dünya pazarında GE Healthcare ve Hologic firmalarına satılmaları ile Türkiye iş ortaklıklarını karşılıklı olarak sonlandırmıştır.

1998 yılında MEDITEL, sağlık hizmetlerine İstanbul Levent'de kurulan "MEDWAY Tıp Merkezi" ile büyük bir adım atmıştır. Merkezde ileri görüntüleme işlemlerinin (Tomografi, Röntgen, Ekokardiyografi, Ultrason, MRI vb... ) yanı sıra Kardiyoloj, KBB, Dahiliye vb. birçok branşda çoğunluğu Profesörlerden oluşmuş gelişmiş hekim kadrosuyla üst düzey hizmetler vermiştir. MEDWAY Türkiye'de A Class sağlık hizmeti veren ilk merkezlerdendir ve bir MEDITEL iştiraki olarak kurulmuştur. Kurum ilerleyen yıllarda MEDLİNE'a satılarak devir edilmiştir.

1990’lı yılların ortalarında büyük bir yükseliş yakalayan MEDITEL, 2000’li yıllarda da bu yükselişini emin adımlarla ve gelişmiş kadrosuyla devam ettirmiştir. 2000’li yılların başlarında özellike Radyoterapi ve Kardiyoloji sektörlerinde özellikle Anjiyografi, Ultrason vb... ürünlerde çıkışını sürdürmüştür. Günlük satış aktivitelerinin yanına MEDKO firması ile çeşitli hastanelerde “Hizmet Alımlarını” ekleyen MEDITEL SAĞLIK Grubu ilerleyişini sürdürmüştür.

2007 yılının Kasım ayında, ABD de mukim, TomoTherapy Inc. firması ile tek yetkili satıcı anlaşması yapılmıştır. Bu ortaklık ile tekrardan Radyoterapi sektörüne büyük bir adım atan MEDITEL Healthcare, Radyoterapi’deki birçok tedavi şeklinde devrim niteliğinde gelen TomoTerapi tedavilerinin Türkiye’ye gelmesinde öncü olmuştur. TomoTherapy Inc. firması, 2012 yılında Accuray firması ile birleşerek faaliyetlerine devam etmektedir. Birleşmeden sonra dizayn, kalite, tedavi spektrumu, dayanıklılık ve up-time konusunda büyük gelişmeler sağlayan TomoTherapy cihazlarının satışları da hızla artmaya başlamıştır. Ülkemizde 20 adetin üzerinde TomoTherapy sistemi faal olarak hizmet vermekte olup her geçen gün bu sayı artmaktadır. MEDITEL, diğer cihazlarda olduğu gibi TomoTherapy’de de tüm montaj, eğitim, kalite kontrol ve kabul testleri kendi araç&gereç ve personeli ile yapmaktadır.

Dijital röntgen alanında SG Healthcare’in 2010 yılında firma bünyesine katılmasından, 2013 yılında da ise dijital mamografi cihazı üreticisi IMS-GIOTTO firması ile yapılan anlaşmanın ardından toplamda 27 adet Tek Yetkili Temsilcilik şeklinde uluslarası firmalarla çalışan MEDITEL, kendisini orta ve uzun vadede yaptığı planlar çerçevesinde teknolojik olarak güçlendirmektedir. Bu ortak çalışmalarının meyvelerini 2014, 2015, 2016, 2017 ve 2018 yıllarında yüksek montanda kurduğu Dijital Röntgen ve Dijital Mamografi sistemleriyle almaya başlamıştır. Günümüz itibariyle toplamda 800’ün üzerinde kurulu Dijital Röntgen ve 130’un üzerinde kurulu Dijital Mamografi sistemleriye Türkiye genelinde hizmet vermektedir. Ayrıca, “istisnasız olarak Türkiye’nin her ilinde bulunan kurulu cihazları ile büyük bir coğrafya’da yaklaşık 20'den fazla değişken lokasyonda ofis ve home ofis noktaları ile hizmet vermektedir”. MEDITEL tarihinde gelinen bu nokta firmanın çalışanlarına, 1. ve 2. nesline ve tüm paydaşlarına bir gurur kaynağı olmaktadır.

1984 yılında temellerinin atıldığı ilk günden itibaren içinde bulundurduğu üretim, AR&GE ve dizayn konularındaki istek ve arzusunun ilk temelini DİJİMED firmasıyla ve oluşturduğu DIGIMED markasıyla 2007 yılında başlatmıştır. DİJİMED’in kurulmasının temel amacının radyolojik görüntüleme cihazlarının Türkiye’de üretimi ve AR&GE’si yapılması olarak özetlenebilir. MEDITEL Healthcare’in temel amaçlarının başında gelen Türkiye’de üretim yapan bir uluslarası Türk markası yaratma arzusunu önümüzdeki yıllarda DİJİMED firmasıyla yapmayı amaçlamaktadır.

MEDITEL Healthcare özetle lokal ve global pazarlarda sağlık sektöründe Uluslarası Temsilcilikler yapan, Üretim ve Sağlık Hizmeti veren ve gelişen bir teknoloji firması olmaya devam etmektedir. MEDITEL ve Grup Şirketleri nerede çalıştığına ve işinin ne olduğuna bakılmaksızın " Kamu Yararını " gözeten tutarlı bir çalışma yöntemini ilke edinerek Müşteri OdaklıGüvenilirHız ve Sonuca Dayalı ve Sadeliği ön planda tutan bir çalışma sistemiyle 30 yılı aşkın bir süredir çalışmaktadır.